Prawidłowe zarządzanie transakcjami wewnątrzgrupowymi to kwestia, za którą odpowiedzialność powinni ponosić wszyscy członkowie danej grupy kapitałowej. Wszelkie słabości w tym zakresie, wynikają z braku zagwarantowania odpowiedniej odpowiedzialności, strategii i przejrzystości w procesie prawidłowego ustalania warunków transakcji wewnątrzgrupowych.
Wzrastające zainteresowanie organów podatkowych tematyką cen transferowych oznacza, iż grupy kapitałowe powinny wykazywać się większą dyscypliną, lepszym współczynnikiem kontroli wewnętrznej a także większym stopniem odpowiedzialności. Niedostosowanie się do istniejących i nowo powstających przepisów i regulacji prawnych może stanowić zagrożenie dla działalności biznesowej podmiotów oraz zwiększać ryzyko w obszarze sankcji podatkowych.
Przedsiębiorstwa powinny brać pod uwagę istniejące ryzyka związane z nierynkowymi warunkami transakcji wewnątrzgrupowych. Podmioty, które stosują ceny nierynkowe lub nie posiadają prawidłowej dokumentacji podatkowej, narażone są na ryzyko doszacowania dochodu od transakcji wewnątrzgrupowych.
Powyższe ryzyka sprawiają, iż w wielu przedsiębiorstwach posiadanie polityki cen transferowych i procedur zarządzania transakcjami wewnątrzgrupowymi staje się narzędziem służącym do maksymalnego ograniczenia ryzyka podatkowego, jak również pozwala na spójne zarządzanie transakcjami wewnątrzgrupowymi. W związku z tym, polityka cen transferowych, staje się dla przedsiębiorców coraz bardziej istotnym elementem w procesie ustalania warunków transakcji wewnątrzgrupowych.